KU KA MEGALOMANI, MUNGON DASHURIA

Gjithkush gjithkujt ia shan vlerat. Kësaj i thonë megalomani. Kjo e tregon idiotizmin e individit negativ, shizofren. Për të mirën kemi nevojë, për fjalë dhe veprime që afrojnë, jo që…

Nga nesër Zvicra heq nga lista e karantinës Maqedoninë

Protestat midis Portugezëve në Zvicër ishin të mëdha javën e kaluar: Zyra Federale e Shëndetit Publik e vendosi Portugalinë në listën e karantinës më 14 dhjetor – një udhëtim -kthimi…

31 viktima dhe 657 raste të reja me koronavirus, shërohen 920 persona

Në 24 orët e fundit 920 qytetarë u shëruan nga Koronavirusi, 31 humbën jetën dhe 657 të tjerë rezultuan pozitivë në testet për COVID-19. Nga 920 të shëruarit, pjesa më…

Publikohet lista e 179 kompanive që kanë marrë para nga shteti, ndërsa nuk i kanë paguar punëtorët

Qeveria mbrëmë e shpalli listën e ndërmarrjeve që kanë marrë ndihmë nga shteti përmes masave anti-kovid, por nuk ua kanë paguar rrogat punëtorëve, — – > LISTA Lista përfshin 179 kompani që…

Gjermani: 48-vjeçari nga Kosova vret kunatën dhe plagos rëndë vëllaun e tij

Të shtunën në mbrëmje një krim i rëndë ka ndodhur në Gjermani. Një 48-vjeçar nga Kosova ka vrarë kunatën e tij 33-vjeçare dhe ka plagosur rëndë vëllaun e tij 38-vjeç.…

Këta janë 6 anëtarët e një familjeje kosovare që vdiqën brenda muajit nga COVID

Covid-19 po lë plagë të rënda në familjet kosovare. Pesë anëtarë të familjes Basha dhe një i afërm i tyre nga Koretini i Kamenicës vdiqën si pasojë e infektimit me…

Covid-19: Në spitalet e Shkupit po trajtohen 480 pacientë, ka shtretër të lirë

Në 24 orët e fundit në qendrat-kovid në Shkup janë shtrirë 37 pacientë për shkak të komplikimeve me koronavirus. Në repartet infektive në kryeqytet aktualisht po trajtohen 480 persona të…

Substanca që mbron shëndetin nga sëmundjet gjendet tek speci djegës

Një studim i Cleveland Clinic në Shtetet e Bashkuara, pretendon se njerëzit që konsumojnë rregullisht speca djegës kanë 23-26 për qind më pak të rrezikuar nga vdekja e parakohshme prej…

Maqedonia e Veriut sot ka paguar për 838 mijë vaksina kundër Covid-19

Maqedonia e Veriut sot ka paguar për 838 mijë vaksina kundër Covid-19, deklaroi për “Telma” kryeministri Zoran Zaev. Vaksinat duhet të mbërrijnë në fillim të vitit të ardhshëm, pra diku…

​41-vjetori i ndarjes së Nobelit për Shën Terezën

Sot kur në të gjithë botën bëhet fushatë për 365 ditë të Drejta të Njeriut, bëhen 41 vjet që kur Shën Tereza ka marrë çmimin Nobel për Paqe. Më 10…